ZVS Driver

Jeden z najlepších, účinných a jednoduchých budičov pre VN transformátory. Dokáže dodať veľké výkony v stovkách W. Je tiež vhodný pre začiatočníkov v menej výkonnej variante.

      Je to jeden z najlepších budičov pre VN transformátory. Dá sa z neho bez problémov ťahať niekoľko stoviek W až 1kW. Výhoda je, že prúd sa zväčšuje pri ťahaní oblúka, preto sa dá taký dlhý natiahnuť. Výkon ZVS Driveru závisí od napájacieho napätia (pre veľký výkon ZVS Driveru je najlepšie použiť previnutý MOT) od dobrej filtrácie, kvalitného rezonančného kondenzátora a VN transformátora s masívnym feritovým jadrom. Pre ZVS Driver je najlepšie IHVT trafo lebo má podstatne lepšiu izoláciu, ako staré VN transformátory a vydrží napätie až 50kV, čiže netreba použiť ochranné iskrište (50kV preskok iskri 5cm, ale to dosť závisí od tvaru elektród, takže to nie je presne). Ja som použil na napájanie 300W trafo 24V po usmernení a vyfiltrovaní je napätie 34V, filtrácia je 40mF/50V. Všetky súčiastky sú použité zo šuplíkových zásob. Rýchle diódy som použil STTH15L06D (Ultra fast, 600V, 15A), ale to sú prehnane predimenzované úplne stačia aj na 1A, ale slabšie som doma nenašiel (skôr som bol lenivý :D). Tranzistory stačia aj IRF540 (100V, 28A, 0,077R) síce sa budú viac hriať ale sú oveľa lacnejšie ako IRFP250 (200V, 30A, 0,075R). Usmerňovacie diódy som použil Schottky STPS80170CW (170V, 40A) keďže všetky usmerňovacie mostíky nad 10A som zničil a iné diódy som nenašiel :). Tlmivka je navinutá na žltý toroid s PC zdroja má 22 závitov a indukčnosť 45uH. Rezonančný kondenzátor je zložený s dvoch MKP 470nF/250V a MKT 330nF/250V, celková kapacita je 800nF. Kondenzátor by mal byť MKP, MKT sa dosť hreje. Ak používate staré trafa tak nezabudnite na ochranné iskriko inak sa trafo prerazí. Vzdialenosť iskriska nastavte na také napätie aké je maximálne napätie vn trafa aby sa neprerazilo (1cm=cca10kV). Preto je najlepšie použiť IHVT ktoré znesú aj 50kV. ZVS Driver je ako stvorený na Jacob’s Ladder. Príkon ZVS Driveru je 500VA a oblúk sa dá natiahnuť na 12cm. Výkon závisí aj od použitého vn trafa a odber bol až 18A.

Pozri tiež:
ZVS Driver 2 - experimentálny
ZVS Driver 3 - Modifikované zapojenie

VN zdroj - IGBT polomost 22,5kV
Budiče VN transformátorov (TV a CRT monitory) s IO

      Neskôr som spravil aj plošak na ZVS Driver, ale ide o niečo horšie. Problém je že cestičky aj keď som ich pocínoval tak sa na niektorých miestach začal taviť cín. Tak som ich pocínoval ešte hrubšie ale aj tak sa plošak hreje, tlmivka, kondenzátory, tranzistory sa hrejú a výboje sú myslím trocha menšie, skrátka všetko pokope a navzájom sa to zohrieva. Preto ZVS Driver by mal byť pozapájaný na "vrabčie hniezdo" ako som mal pôvodne a fungoval super. Teraz to nie je ono a hlavne som mal spraviť ešte širšie cestičky, aj keď sú hrubo pocínované tak sa hrejú.

      A nakoniec fotky výbojov. Každý výboj s iného typu IHVT trafa. Na prvej fotke je výboj s nejakého zvláštneho IHVT trafa bez usmerňovacej diódy (zrejme je určené pre násobič) Napätie asi 15kV. Má dosť dobrú izoláciu aj keď som zmenšil závity len na 6 (3+3) tak až so sekundáru prerážalo do primáru cez plast ale v pohode vidržalo. Na fotke v strede je ďalšie IHVT trafo s monitora (Sampo), výboj je dosť hrubý a na ďalšej fotke iné IHVT trafo napätie je o niečo väčšie a menší prúd.


 

2.7.2010
      Opäť som vyhrabal moje navinuté vn trafo, ktoré som už dávnejšie navinul, len som ho musel opraviť lebo sa mi odtrhol studený koniec :D. Tak som sa k nemu musel predlabať a uzemniť ho. Na primári je 4+4 závitov. Napätie na sekundári je cca 1-2kV. Iskra skáče na 1mm, ale dá sa natiahnuť na cca 5-6cm. Plazma je hrubá 1-1,5cm a ma tak vysokú teplotu, že bez problémov taví medené drôty a klince hrúbky 0,5cm. S toho klinca po chvíli začne kvapkať železo :) Trafo sa tak brutálne hrialo, že som musel dať preč plechy na stiahnutie trafa a nahradiť ich plastom, lebo po niekoľkých sekundách boli tak teplé, že som mal problém na nich udržať ruku. Sekundár sa takmer vôbec nehreje, po dlhšom čase sa len mierne ohreje. Napájanie opäť s trafa 24V a filtrácia zložená s 8 kondenzátorov, kapacita 10mF (po vyfiltrovaní napätie 34V DC). Usmerňovač opäť so schottky diód 170V 40A, ale už na väčšom chladiči.

Na klinci je hliníkový drôt preto je plazma sfarbená do modra.

19.8.2010
      Pridané nové fotky. Na klincoch je hliníkový drôt.

21.11.2011
      Taký menší upgrade ZVS Driveru. Hlavná zmena je v tlmivke, tu som vymenil za rozmerovo podstate väčšiu na žltom jadre s 30 závitmi. Táto sa len mierne zohreje, ta žltá tlmivka s PC zdroja je totálne na hovno po par sekundách je extrémne horúca, sú na nej straty a akurát si na nej prsty popálim. Rezonančný kondenzátor je 1,5uF/500V, pri hodnote nad 2uF tiekol už tak veľký prúd, že pri zapnutí sa zlomilo feritové jadro na VN trafe. Tranzistory sú stále IRF540. Primár na VN trafe ma 4+4 závity a feritové jadro je s TESLA color TV. Filtrácia je 40mF, zenerové diódy sú na 15V 0,5W. Celé to napájam transformátorom 24V 300VA. Ideálne je VN trafo stiahnuť plastovými sťahovacími pásikmi, kovové pliešky a tyčky dať preč aby sa nehriali a tým neohrievali celé VN trafo, a nepohlcovali energiu.


 

21.5.2012
      Tak a je tu ďalší upgrade ZVS Driveru. Tentoraz som vymenil tranzistory za výkonnejšie IRFP250 namiesto doteraz dlho používaných IRF540. Pri IRF540 som mohol ísť bezpečne s napájacím napätím do cca 35V a teraz pri IRFP250 môžem ísť bezpečne až do cca 55V. Takže hneď som pridal ďalšie napájacie trafo do série s predošlým, čiže mám 2x 24V 300VA trafa v sérii. Napätie na trafach regulujem autotrafom. Príkon je dosť rôzny podľa VN trafa, ale zhruba sa pohybuje okolo 1kVA. Najprv som mal pripojené DST (IHVT) trafo s TV no pri tak veľkom výkone nastal problém s odchádzaním diód a tak som rýchlo zničil 2 trafa. Oblúk sa mi podarilo natiahnuť vertikálne na cca 20cm no nestihol som to vyfotiť. DST trafo nebola ta správna cesta tak som použil vlastné navinuté VN trafo, ktoré bez problémov vydržalo no jadro a hlavne primár sa veľmi hriali až sa s primárnej cievky dymilo, tak som celé VN trafo ponoril do transformátorového oleja. Napätie na výstupe bolo 5kV. Rezonančný kondenzátor pri tomto VN trafe som mal 1,5uF a všetky VN trafa mali primárnu cievku 4+4 závitov.      Potom som skúsil iné AC VN trafa s TV, rovno som zapojil 2 proti sebe, no s nimi šiel ZVS dosť slabo a nedostal som s nich dosť veľký výkon. Rezonančný kondenzátor mal zmeranú kapacitu 800n. Trafa som musel rozobrať a povyberať všetky kovy na stiahnutie trafa, pretože sa silno hriali. VN trafo som potom stiahol so sťahovacím pásikom. Na primári opäť 4+4 závitov.      Ďalšie VN trafo už šlo podstatne lepšie aj som mal väčšie výboje s tohto jedného VN trafa ako s predošlých dvoch...      Teraz 2 tieto trafa zapojené proti sebe. Dosiahol som zatiaľ najväčšieho výkonu a výbojov, ale už sa aj pekne hrejú tranzistory IRFP250 keďže ich prúdovo preťažujem. Ručička A-metra skáče až na 35 - 40A.

Novinky na webe

Populárne články