VN transformátor vlastnej výroby

Popis výroby a navíjanie vlastnej sekundárnej cievky pre vlastný VN transformátor. Je to môj prvý úspešný pokus o sekundár pre feritové jadro s VN transformátora z televízora.

      Bol víkend som sa nudil tak ma napadlo že si naviniem nejaké vn trafo. Tak som sa do toho pustil. Trafo je vinuté na plastovú striekačku s priemerom 2cm drôtom tuším nejakých cca 0,4 mm (nemám ako zmerať) lepší by bol tenší aby bolo väčšie napätie a menší prúd, ale iný som nemal tak som vinul čo bolo po ruke :). Po bokoch je plast s polystyrénu a ten je prilepený sekundovým lepidlom na striekačku lepšie by bolo použiť špulku od cínu. Vinutie treba vinúť v jednotlivých vrstvách a tie treba od seba dobre izolovať najlepšie je si narezať pásiky plastu s fľaše a ten dávať medzi jednotlivé vrstvi vinutia. Izolácia s plastu musí byť natesno po bokoch aby nepreskakovali iskri medzi vinutím. Jednotlivé vrstvy vinutia musia byť od kraja vzdialené 3-4mm kôli dobrej izolácii a každé vinutie zalepiť izolačkou potom dať v 2 vrstvách plast s fľaše a opäť izolačku. Ja keď som vinul jednotlivé vrstvi tak vždy keď som začínal tak na prvých niekoľko zavitou som nakvapkal sekundové lepidlo a rozotrel aby roztieklo medzi drôty a to isté na konci vinutia aby sa mi ľahko vinulo závit vedľa závitu. Jednotlivé prechody medzi vinutiami musia byť na každej strane od seba rovnomerne vzdialené. Napr. ak budú na jednej strane tri prechody tak tie budú od seba vzdialené 120°. Studený koniec (ten spodní vývod) by mal byť na jednej strane a výstup na druhej strane. Navinieme čo najviac závitov koľko sa zmestí. Mne to vyšlo na 370 závitov (v originál trafach je okolo 1000-1200 závitov) a napätie mam okolo 3-4 kV to závisí aký budič použijete a akým napätím ho budete napájať. Feritové jadro je najlepšie s vn traf s farebných TESLA televízorov lebo je oveľa väčšie a hrubšie ako tie vn trafa s čiernobielych TV pretože dodá väčší výkon a vidieť dosť rozdiel pri ťahaní oblúku. Na fotke mam ešte to menšie feritové jadro.

      Keď som naladil veľmi malú frekvenciu pod 10kHz tak síce trafo hnusne pískalo ale napätie na sekundári bolo asi 20kV a pozdĺž celého drôtu mi sršal až 0,5cm do vzduchu !!! (škoda že moj foťak nesfoti tu koronu) No proste brutal :) ale izolácia trafa to akosi zle pochopila a po týždni to nevydržala a prerazila sa izolácia šlehlo do feritu a do primaru ale divné že to prežil budič s IO 4046. Totiž ono nebol problém žeby bola slabá izolácia medzi vinutím ale ten biely plast čo bol blízko pri ferite bol tenký a cez ten mi občas slabo sršalo do feritu a sa ohrieval, opaľoval a po asi týždni sa prepálil ten biely plast. Presnejšie ten výboj sa tuším s tretieho vinutia (ak počítam zhora) postupne plazil po plaste a pálil ho. S tretieho vinutia okolo druhého a prvého do feritu ! Potom som tie 3 vinutia odvinul vymenil izoláciu, ošmirgľoval biely plast od vodivého uhlíka a tým istím drôtom navinul naspäť (neodvíjal som celé trafo iba po miesto prepálenia) keďže nebol poškodený až nato jedno miesto skade sršalo tam som nakvapkal sekundové lepidlo a opäť funguje doteraz bez problémov :)
      Na fotkách mam trafo zapojene s flyback budičom.

      Na týchto budič s IO 4046. Tranzistory sú 2x paralelne IGBT BUP213 (aj tak dosť hriali) a filtrácia 100mF – to som dosť prehnal :D. U tohto zapojenia sa pri ťahaní oblúka prúd zmenšuje kým u flyback budiča naopak sa ťahaním oblúka prúd zväčšuje to pekne vidno na fotkách ako ťahám oblúk do ruky a tavím drôt (ďalšia vec je že budič s 4046 je výkonnejší). Čiže pri skrate ide väčší prúd pri budiči s 4046 ale to už brutálne topí tranzistor. A pri plazmovej guli pri flyback budiči som musel držať žiarovku v ruke aby bola pekná plazmová guľa, funguje to aj keď je položena ale je slabšia. Pri druhom budiči je krásna plazmová guľa a ani ju netreba držať v ruke. Zaujímavá vec je že musím naladiť správnu frekvenciu a iba vtedy je takáto pekná plazmová guľa a ďalšia vec že tato je 100W žiarovka ak som dal 60W tak by mala byť ešte silnejšia plazmová guľa ale naopak išla horšie a keď som dal 150W tak tiež horšie ale pri 100W je takáto pekná. Ono to bude zrejme tým že pri tejto žiarovke sa dá budič naladiť do jej rezonancie.

      Na prvej fotke držím žiarovku za objímku priložil som ju ku valčeku a vzniká takáto hrubá plazma ale brutálne sa hreje sklo a veľmi ľahko sa môže prepáliť. Na ďalších fotkách dosť zle vidno korónu okolo drôtu v skutočnosti je ešte väčšia. Všimnite si na fotke v strede na pravo vypálené drevo a v ňom sršanie :).



10.11.2013
      VN trafo prešlo niekoľkými úpravami. Vymenil som ferit za väčší s VN trafa s color TV určené pre napájanie kaskády, aby som preniesol väčší výkon. Kovová konštrukcia šla preč a na stiahnutie feritu som použil sťahovacie plastové pásiky, kvôli zamedzeniu stratám vírivými prúdmi. Na výstup som zatavil tavnou pištoľou VN kábel ako aj vymenil vodič na studenom konci a cele zalial tavnou pištoľou. VN trafo som zapojil na tento ZVS Driver a vytočil autotrafo na plný výkon, čiže 55V na vstup ZVS Driveru. A tu je výsledok ;) Na prvých dvoch fotkách je pridaná sóda bikarbóna.

Pozri tiež:
ZVS Driver 3 - Modifikované zapojenie
VN zdroj - IGBT polomost 22,5kV
VN zdroj - IRFP460 polomost

VN zdroj - Indukčné cievky 85kV
Budiče VN transformátorov s IO

Novinky na webe

Populárne články