Plynové sklenené ampulky

Plynové ampulky z ebay s ôsmimi rôznymi plynmi. Perfektné na demonštráciu ionizácie jednotlivých plynov v blízkosti Teslovho transformátora.

      Kúpil som na ebay sadu plynových ampuliek, po ktorých som sa už dlhšie pozeral. Chcel som ich aj do budúcna na akcie, na ukážky pre školy, deti a verejnosť. Je to veľmi zaujímavá sada sklenených ampuliek z borosilikátového skla s ôsmimi rôznymi plynmi. Vzácne inertné plyny: hélium (He), neón (Ne), argón (Ar), kryptón (Kr) a Xenón (Xe). Potom ďalšie plyny sú vodík (H), dusík (N) a kyslík (O).Tieto tri plyny sa bežne v prostredí vyskytujú vo forme dvojatómových molekúl, teda vodík H2, dusík N2 a kyslík O2.

      Ampulky sú dlhé 10cm a v priemere majú 2cm. Nejaký údaj o tlaku plynu v ampulkách som nikde u Číňanov nenašiel, ten je neznámy. Čistota je vraj 99,999% .. ale tak pravdaže to brať silno s rezervou, papier znesie veľa. No vo výsledku, sú to veľmi zaujímavé a efektné plynové ampulky, hlavne na ionizáciu plynov v blízkosti Teslovho transformátora. Ja som ich skúšal pri mojom SSTC III PLL. Priamo na VN zdroj by som ich nenapájal cez nejaké omotané vodiče, mal by som obavu o poškodenie skla. Jedine nejaký slabý malo výkonný VN zdroj. Do okolia tesláku v ruke sú úplne ideálne. Ďalšia výhoda sú chýbajúce elektródy, to je fajn pre dlhú životnosť, žiadny zátav sklo-kov.

      Dole sú jednotlivé galérie všetkých ampuliek a na záver dva videá. Na ebay ich hľadať pod frázou „Gases in Ampoules“.

Všetkých 8 ampuliek pokope pri SSTCH - vodíkHe - héliumN - dusíkO - kyslíkNe - neónAr - argónKr - kryptónXe - xenónVideá ampuliek v blízkosti SSTC

Novinky na webe

Populárne články