Malý SGTC III

Malý Teslov transformátor zo sekundárnou cievkou 5x13cm. Na napájanie sú použité 2 MOTy v sérií. Výboje dosahujú 26-28cm proti zemi. Na tak malé rozmery je dosť efektný, už len ten výkonný VN zdroj robí svoje.

      Tak a máme tu ďalší takýto malý SGTC, na svoje rozmery je dosť efektný. Toto je môj prvý TC na ktorom sa mi podarilo prvýkrát od oka odhadnúť presný počet závitov a kapacitu kondenzátora a hneď pri prvom zapnutí som mal maximálne výboje (možno by sa dal ešte doladiť, ale som to už ani neskúšal... prečo čítaj ďalej....). Sekundár som použil s môjho prvého VTTC. Navinutý je na trubke vysokej 15cm, vinutie má 13cm a priemer 5cm. Ako toroid som použil tenisovú loptičku obalenú alobalom ktorú som prilepil ku sekundáru izolačkou. Primár je plochý a ma 8 závitov, lepený sekundovým lepidlom + nad ním je ochranný závit ktorý je uzemnený a nie je spojený aby to nebol závit nakrátko. Na napájanie som použil 2 MOTy (4200V) + 2 MOTy ako tlmivky na obmedzenie prúdu s vyskratovaným primárom. Iskrisko je použité s prvého SGTC. Rezonančný kondenzátor ma kapacitu 10nF. Výboje sú proti zemi 26-28cm čo je 2x viac ako sekundar. Teslak som musel na niečo položiť aby bol vyššie lebo mi skákali výboje do iskriska a do MOTu (všetko prežilo).

      SGTC spôsobuje širokopásmové rušenie a ak je na vhodnom mieste dokonale ruší TV. V mojom prípade keď som zapol TC tak okamžite vypadol obraz len čierna obrazovka a “Nenašiel sa žiadny signál“, keď som TC vypol obraz hneď nabehol. Problém je že blízko izby mam anténu. Potom mrzne PC, seká myš a hučí v reprákoch, ale ešte mi nikdy žiadny TC nezničil žiadnu elektroniku (teda raz si to odniesla práčka, ale to bol priamy zásah výboja do predného panelu).

  • Sekundár: novodurová rúra, h=15cm, d=5cm
  • Vinutie: vysoké 13cm, priemer drôtu 0,15mm
  • Primár: plochý, 8 závitov
  • Zdroj: 2x 700W MOT (4,2kV)
  • Iskrisko: 7 Cu trubky, zapojené 5, priemer 2,5cm, dlhé 20cm, stena hrubá 4mm
  • Kondenzátor: MMC 10nF/12kV , 8x TESLA TC343 82nF 1500V X9
  • Toroid: tenisová loptička obalená alobalom
  • Výboje: proti zemi cca 26-28cm, 2x viac ako dĺžka sekundáru


      Ako je to už u mňa zvykom aj tento sekundar na ďalší deň zhorel (bodaj by ne keď ten úbohý sekundar som kŕmil dvoma MOTmy :D). Našťastie sa mi ho podarilo opraviť. S jemným šmirgľom som očistil povrch laku od vodivého uhlíka a tak som opálené miesta zakvapkal sekundovým lepidlom. Našťastie drôt nebol pretavený. Ešte som spodok sekundaru olepil izolačkou aby už neskákali iskri po vinutí. Teraz už nerobí problémy a bez problémov funguje. Dole sú fotky ako zbĺkol TC :).

      Nakoniec fotky výbojov. Snažil som sa vybrať tie najlepšie.

      Ďalšie fotky fotené s kratšou uzávierkou.

      Nakoniec ma napadla taká haluz s drôtom. Viac povedia fotky dole.Na videu pekne vidno ako skákali iskri na spodku sekundáru, čo som si najprv nevšimol.

SGTC s drôtom.

News on the website

Popular articles