Vyčistenie od prachu a pavučín plus úprava regulačných autotransformátorov RA10 a RAT10 pre použitie v TN-S sieti. Hlavne sa jednalo o použitie pri mojich SSTC a VTTC. Plus dorobenie soft-startu.
Album fotiek z vyčistenia a úpravy regulačných autotransformátorov (variakov) RA10 a RAT10 pre použitie v TN-S sieti. RAT10 je ten menší a RA10 ten väčší. Obe regulačné autotransformátory sú na 0-250V 10A. Majú odbočky pre 220V a 120V. Maximálne výstupné napätie pri napájaní 230V (220V vstup) je 270V naprázdno. Dlho nebolo potrebné riešiť nejakú TN-S sieť, keďže doma mám ešte TN-C sieť a tým pádom ani žiadne prúdové chrániče. Takže som len spojil žltozelený a modrý dokopy na zdierke autotransformátora. Týka sa to hlavne pri napájaní mojich SSTC a VTTC, kde mám na žltozelený vodič uzemnenú sekundárnu cievku. No pri TN-S sieti s chráničom sa nesmú spojiť vodiče do PEN, takže bola nutná úprava autotransformátora. Stačí ísť niekde mimo domu, kde už je TN-S sieť a nastáva problém. Úpravu som vyriešil jednoducho, využil som jednu zdierku pre N, ktorú som odpojil a pripojil na PE vodič. Potom to hlavne poriadne označiť, nech je jasné, kde je L, N a PE zdierka. Taktiež som vyfúkal reguláky od prachu a pavučín. Potom na RAT10 vymenil aj pôvodný už dosť zoxidovaný prívodný kábel. Samozrejmosťou je pravdaže aj použitý soft-start prichytený o plech regulákov, bez ktorého by bez problémov regulák vyrazil istič pri zapnutí od prúdového nárazu. Na fotke dole v ľavo väčší RA10 a v pravo menší RAT10.
https://vn-experimenty.eu/ostatne-clanky/autotransformator-krizik.html#sigProIdc69598c907
KŘIŽÍK RA10
https://vn-experimenty.eu/ostatne-clanky/autotransformator-krizik.html#sigProIdd077f84b01
KŘIŽÍK RAT10
https://vn-experimenty.eu/ostatne-clanky/autotransformator-krizik.html#sigProId425c8979f3
KŘIŽÍK RA10 – nový Soft-Start
13.1.2020
Starý Soft-Start povedzme, že nebol najlepšie dimenzovaný pre moje používanie reguláku RA10. Pre všetky tie výkonové veci, ako VTTC XI s GU-5B, HF-VTTC IV, najnovšie SSTC III PLL atď.. rezistor sa prehrieval, relé dostávalo na prdel, samotná DPS už bola raz opravovaná pre prepálené cesty. Teraz pre zmenu som ho celý upiekol počas jedného krásneho dňa, keď som pravidelne zapínal a vypínal RA10 dokola celý deň na merania s PTN až zadymila doska soft-startu. Tu je nový soft-start, už primerane riešený pre dané použitie. Nastavený kratší čas do zopnutia relé pre menší ohrev rezistorov a použité 30A relé pre indukčné záťaže. Následne som testoval nový soft-start na umelej záťaži s výkonových rezistorov na keramikách. Celkovo bol odber cca 25A zo siete z jednej fázy a vytopil som cca 5,45kW na rezistoroch. Perfektná vec na ohrev izby pre dlhé zimné večere, ale pre tento účel som to nezapínal. V slede niekoľko krát zapínanie a vypínanie... vsjo OK, tento soft-start už veru nezhorí :). A áno autotransformátor RA10 to zvláda, už ho roky používam a aj na takéto veľké odbery zo siete, pravdaže krátkodobo.
https://vn-experimenty.eu/ostatne-clanky/autotransformator-krizik.html#sigProIdf7e09247c5
https://vn-experimenty.eu/ostatne-clanky/autotransformator-krizik.html#sigProIdc81a5d2cdd