VTTC VIII - GI19B

Moja maturitná práca na SPŠE, veľký VTTC s ruskou elektrónkou z radaru GI-19B. Napájanie 3x MOT paralelne + násobič (6u). Výboje dlhé až 70cm !

      Konečne som spravil a dokončil poriadny VTTC, veď už bolo načase dať niečo veľké dokopy :). Tentokrát som siahol po elektrónke s radaru GI-19B, čo je 230kW impulzná trióda s trvalou anódovou stratou 1kW. Maximálne anódové napätie impulzne je 14kV o trvalom sa však mlčí. Výboje som dosiahol maximálne do 70cm. Sekundárna cievka je navinutá vodičom priemeru 0,45mm na novodurovej odpadovej rúre priemeru 11cm a výške 55cm, rúra je vysoká 60cm. Toroid je spravený s polystyrénového venca obaleného hrubým alobalom a zakončený hrotom. Primár má 43z vodičom priemeru 2mm a je navinutý na rúre priemeru 20cm. Feedback má 8z navinutý rovnakým vodičom ako sekundár 0,45mm.

      Napájací zdroj je riešený troma MOTmi paralelne + násobič na 6kV. Za násobičom je filtrácia 300n. Žeravenie elektrónky je riešené previnutým MOTom, ktorý naprázdno dáva 10,25V. V sérii s primárom MOTu je zapojená 250W tlmivka aby mohol bežať MOT trvale + aktívne chladenie vetrákom z PC zdroja, v záťaži na vlákne dáva MOT 7,4V. V sérii s 250W tlmivkou a primárom MOTu sú zapojené ďalšie tlmivky 2x 40W a 2x 80W, ktoré postupne vyradzujem skratom cez relatka a časovač, kvôli prúdovému nárazu, aby sa elektrónka postupne nažeravila. Odber zo siete pri plnom výkone je 26A, čo je cez 5,2kVA. Ešte mám v pláne dorobiť staccato, čím by sa trocha predlžili výboje a zníži sa stredný odoberaný príkon. Takže sa uľaví elektrónke a bude môcť bežať teslák dlhšie. Viac s konštrukcie povedia fotky dole.


Fotky konštrukcieFotky výbojovVideá


Pozri tiež:
VTTC XII - GU5B 2MHz
VTTC XI - GU5B
VTTC X - GU81M
VTTC III - 2x 6P45S

News on the website

Popular articles