VTTC V - GU81

Ďalší pokus o VTTC s elektrónkou GU-81, opäť napájanie 1x MOT + násobič. Výboje do vzduchu sú tento krát 35cm.

      Tak a máme tu ďalší teslák zase s GU-81 (tu je ešte datasheet na GU-81M, ale je to v podstate jedno), anódovú stratu má trvale 450W a krátkodobo 600W, anódové napätie je max. 3kV ale znesie oveľa viac. Tentokrát som ho už poriadne vyladil do rezonancie oproti predošlému VTTC IV. Sekundár som navinul nový, je vysoký 30cm a priemer 6,3cm. Primár má 40 závitov a flyback 21 závitov na trubke s priemerom 11cm. Rezonančný kondenzátor je sériová kombinácia 8 kondenzátorov ISKRA 36nF/1500V a výsledná vypočítaná kapacita je 4,5nF/12kV. Výboje do vzduchu sú 35cm a do ruky 40cm. Zdroj je opäť 900W MOT + násobič (6kV). Odber pri plnom výkone je 7A čo je 1600VA. Výkon regulujem triakovou reguláciou, vytáčam ho tak do 70-80% ak zvyšujem ďalej výkon tak už sa výboje nezväčšujú ani odber už nestúpa. Žeravenie elektrónky som opäť riešil cez dva 40W tlmivky a previnutý 650W MOT (12,6V). Najprv zapínam žeravenie cez jednu tlmivku tak za pár sekúnd pripojím ďalšiu a tak zas za pár sekúnd ich vyskratujem a pripojím priamo MOT. Nažeravenie elektrónky trvá len pár sekúnd tak už môžem v pohode zapnúť teslák.

      Tento VTTC som mal za víkend spravený a vyladený, ale stalo to dosť nervov kým som ho vyladil a skoro 2x zhorel sekundár. Tak pekne postupne. Celé som to pozapájal a primár som použil z predošlého VTTC IV. Pre jednoduché ladenie som spravil rezonančný kondik s 21 kusov kondenzátorov zapojených v sérii na DPS a s kondikou jednotlivé odbočky takže potom bolo ladenie jednoduché. Kondenzátory sú ISKRA 36nF/1500V. RC člen som mal najprv 100W žiarovku a kondenzátor 2,2nF/5kV, ale kondenzátor som musel neskôr vymeniť za 2 keramické kondenzátory na 12kV s kapacitou 1nF takže paralelne 2nF. Blokovací kondenzátor som mal najprv 600pF/30kV, ale ten dosť hrial (ktovie aké veľké boli špičky a aký kvalitný bol ten kondenzátor) tak potom som ho vymenil za 12 kusov kondenzátorov v sérii opäť ISKRA 36nF/1500V. Výsledná vypočítaná kapacita je 3nF/18kV a vôbec sa nehrejú takže super.

      A teraz veľké problémy. Hneď prvý problém bol, keď som mal čím ďalej väčšie výboje tak mi zo sekundáru skočil výboj do flyback vinutia a prerazil trubku, našťastie sekundár sa nepoškodil. Flyback vinutie ide na zem takže priťahuje výboje. Neostávalo nič iné len navinúť nový primár, ale tento krát flyback vinutie je pod primárom a primár je 1,5cm nad flyback vinutím a má 40 závitov. Od 25 závitu má každý druhý závit odbočku pre jednoduchšie ladenie. Hneď sa tu objavil ďalší problém, keď mi zo sekundáru skočil výboj ponad trubku do primáru. Lenže teraz sa mi už pretavil drôt na sekundáry tak som ho opravil a miesto zospájkovania drôtu som zakvapkal sekundovým lepidlom pre izoláciu a olepil izolačkou a ešte som medzitým trocha poladil teslák, ale už som nezvyšoval tak výkon aby mi zas neskočil výboj do primáru. Na druhý deň som navinul už tretí primár presne taký istý, ale na dlhšiu trubku. Opäť to chvíľu fungovalo a ďalší problém opäť so sekundáru skočil výboj ponad trubku a plazil sa po trubke až do primáru (je to znázornené na fotke hore) už som mal nervy. Zas sa mi prepálil lak, ale našťastie sa neprepálil drôt tak som len zlupol opálený lak a miesto zakvapkal sekundovým lepidlom. Tak som dal späť pôvodný primár lebo na tom až tak neskákali iskri do primáru aj keď je nižšia trubka a celý sekundár som olepil izolačkou a mam pokoj už žiadne výboje do primáru :D. Už kašlem nato ako vyzerá sekundár len nech funguje a nezhorí sekundár :D, veď to není posledný teslak s GU81 tak neskôr ešte budem skúšať ine sekundáry aj trocha iný zdroj (napr. 2 MOTy v sérii), ale to až niekedy neskôr. To by malo byť asi všetko k popisu a teraz fotky celého tesláku.
Fotky výbojov4. 6. 2010
      Tak a konečne som spravil videa a nafotil ďalšie lepšie fotky výbojov. Tie handry na okne si nevšímajte, keď som fotil cez deň tak do izby šlo veľa svetla a večer som ich nespratal :).Soľ na elektródePlazmová guľa z 500W žiarovkouVideá

Soľ na elektróde

Plazmová guľa s 500W žiarovkou.

News on the website

Popular articles