Učebné pomôcky – NARVA trubice

V bývalej NDR bola vytvorená spoločnosťou NARVA zaujímavá séria učebných pomôcok pre školy...

      V bývalej NDR bola vytvorená spoločnosťou NARVA zaujímavá séria učebných pomôcok pre školy (áno, ešte za čias, keď sa aj niečo robilo na školách a nie len všetko teoreticky a simulovať na PC, prípadne premietať experiment na plátne). Niektoré z trubíc boli naplnené neónom pod zníženým tlakom, aby bol elektrónový lúč viditeľný vďaka ionizácií plynu. Dostal som sa k dvom kúskom ešte zabalených v originál škatuliach aj s originál nemeckými papiermi – Elektrický rádiometer (vrtuľka) a Maltézsky kríž. Pre tieto trubice nie je potrebné vysoké napätie, je v nich celý elektrónkový systém a u niektorých aj s mriežkou g1. Anódové napätie je do 350V, mriežkové napätie do -50V a žeraviace napätie vlákna zvyčajne 6,3V no Maltézsky kríž má len 4V.

      Pre jednoduché otestovanie a nafotenie som g1 spojil s katódou, anódové napätie získal priamo usmernením zo siete do 330V DC cez regulačné autotrafo a s rezistorom Ra nastavil prúd na 10mA.

      Pomocou magnetov sa dá krásne ovplyvňovať lúč, meniť jeho smer a v podstate celý ho zdeformovať a prekrútiť. Odporúčam pozrieť prípadne preklikať videá, kde sa hrám s magnetom a lúčom. Pri prvej banke s vrtuľkou, je nutné s použitím magnetu vychýliť lúč na lopatky a tým sa roztočí. Bez magnetu smeruje elektrónový lúč priamo na stred vrtuľky. Pri Maltézskom kríži viem magnetom zdeformovať a posúvať celý tieň kríža a meniť smerovanie jednotlivých lúčom a ich rozptyl v banke. Medzi fotkami jedna fotka skrúteného kríža plus na konci dole video s magnetom.

1. Elektrický rádiometer (ERR-2)


      Séria po sebe v slede nafotených fotiek pridávania anódového napätia od nuly do 330V. Krásne vidieť, ako narastá lúč a ionizuje sa plyn neón. Odporúčam otvoriť fotku na začiatku a prejsť celé až do konca. Fotené, ako séria snímok s držanou spúšťou a pridávaním napätia cez autotransformátor. Čas expozície je až 1s, na videu by toto nebolo možné natočiť.2. Maltézsky kríž (SKR-2)


      Opäť séria po sebe v slede nafotených fotiek pridávania anódového napätia od nuly do 330V a opätovné znižovanie napätia nadol. Znova odporúčam prejsť si to celé v slede od začiatku. Fotené je to, ako séria snímok, držaná spúšť a postupne zvyšovanie a znižovanie anódového napätia.

Novinky na webe

Populárne články