SSTC Class-E


       Je to môj prvý tranzistorový Teslov transformátor. Je to jednoduchý jednočinný SSTC s IRFP460 v Class-E. V Class-E ide o to že paralelne na tranzistor sa dá vhodná kapacita aby tranzistor spínal v nule a tým sa nebude hriať, nebudem to tu rozpisovať viac informácii o SSTC v Class-E nájdete tuná www.stevehv.4hv.org aj s grafmi. Sekundár je vysoký 25cm priemer 6,3cm. Primár má 6 závitov. Napájanie je 48V AC po usmernení a vyfiltrovaní (okolo 10mF) to je 70V DC. Výboje sú do vzduchu okolo 6-7cm a do ruky 9-10cm. Budič je VCO s 4046 a drivermi UCC37321/2P ktorý bol robený pôvodne na polomost, ale tam som mal problém so zlým GDT (zlý ferit) čo nedopadlo dobre tak preto som sa rozhodol pre niečo jednoduchšie a hlavne bez GDT. A tu je výsledok. Schému budiča s 4046 mam zo stránky www.xrastina.ic.cz ktorá je pre polomost, ale ja som použil iba jeden výstup s driveru UCC37321P.

Schema

Tu je schéma interrupteru, ten sa pripája na vstup EN driveru UCC37321P.

Schema

       Celý SSTC zbastlený na stole. Tranzistor som najprv chladil vo vode, ale to bolo bez interrupteru a ešte to nebolo v E-class tak preto brutálne topil. Teraz sa už len trocha hreje, ale misku s vodou som ešte nespratal.

SSTC SSTC SSTC - sekundar

SSTC bez interrupteru, výboje okolo 4cm.

Výboj Výboj Výboj

Výboje do ruky bez interrupteru. To je plazma :)

Výboj Výboj

Výboje s interrupterom 6-7cm.

Výboj Výboj Výboj

Výboje do ruky 9-10cm. Na prvej fotke je zanikajúca plazma tesne po zániku výboja. Fotené s krátkou uzávierkou.

Výboj Výboj

Na interruptery nastavený najdlhší OFF-Time. Čas vypnutia driveru.

Výboj Výboj Výboj

A nakoniec plazmová guľa zo 100W žiarovky.

Plazmová guľa Plazmová guľa Plazmová guľa
21. 5. 2010
       Pred par dňami som sa pustil do stavby Twin SSTC tak som navinul ďalšie dva rovnaké sekundáry aj tak je rezonančná fekvencia rozdielna takže na Twin SSTC ich budem musieť naladiť na rovnakú rezonančnú frekvenciu a to toroidom lebo budiaca frekvencia musí byť rovnaká. Keď som ich mal položene vedľa SSTC tak som si všimol ako slabo iskri s vedľajšieho sekundáru. Tak ma napadlo skúsiť naladiť teslak do rezonancie, ale s tým druhým sekundárom. Keď som ho naladil na rovnakú frekvenciu tak bol najväčší prenos energie čiže boli najväčšie výboje na druhom sekundáry ale zas teslák bol mimo rezonancie tak zase boli veľmi malé výboje na pôvodnom sekundáry. Proste pre dosiahnutie najväčšieho prenosu energie musia byť obidva sekundáry naladene na rovnakú frekvenciu čo vlastne potrebujem aj pre Twin SSTC takže ešte s tým budem experimentovať. Haluz bola, keď som ešte pridal vedľa tesláku ďalší tretí sekundár a naladil frekvenciu na takú optimálnu aby s každého sekundáru boli najväčšie výboje keďže každý mal inú rezonančnú frekvenciu. Výboje boli len pár cm ale je to dosť zaujímavé ako si ďalšie dva sekundári iskria a to bez primáru len tak položene vedľa SSTC :) Ešte jedna dôležitá vec že tie ďalšie dva sekundári boli uzemnene na radiátor.

Prenos vf energie Prenos vf energie

       A na koniec ešte pár fotiek aj keď ich už je tu dosť ale tie sú trocha iné :D Fotky nie sú fotene s dlhšou uzávierkou je rovnaká ako aj na ostatných fotkách len som inak nastavil interrupter.

Výboj Výboj Výboj
Výboj Výboj Výboj

© copyright 2010 - 2019   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com