Kirlianová fotografia


       Je to pekný a zaujímavý experiment je to vlastne sršanie elektriny okolo vodivého predmetu. Vynašiel ho Nikola Tesla v roku 1891 neskôr v roku 1939 ju znovuobjavil ruský vedec Semjon Kirlian po ktorom je pomenovaná.
       Kirlianovú fotografiu je jednoduché spraviť stačí akýkoľvek zdroj vysokofrekvenčného vysokého napätia okolo 20kV, plastovú alebo sklenenú nádobu a nasýtený roztok vody a soli. Soľ sypeme do teplej vody kým sa neprestane rozpúšťať. Voda so soľou je jedna elektróda a nejaký vodivý predmet pod nádobou je druhá elektróda na ktoré pripojíme vn. Nádobu ak je plastová položíme na predmet tak aby sa dotýkala celou plochou predmetu. Treba dať pozor aby sa plast neprepálil lebo sa vám po stole rozleje voda v ktorej je 20kV takže to nepreháňajte s výkonom zdroja :) Úplne postačuje aj jednoduchý flyback budič. Pri experimente vzniká veľa ozónu takže treba vetrať. Ideálne je experiment robiť v noci pri úplnej tme (teda len to zapínať nie zapájať :)) vtedy to skvelé vidno.

kirlian

       Pri mojich experimentoch som použil flyback budič s dvoma trafami s farebných televízorov. S dvoch rovnakých traf som vybral sekundár a oba dal na jedno jadro (napätie jedného trafa je cca 7-8kV) tým som získal napätie medzi sekundármi cca 16kV (dole na fotke). Spojené sú studenými koncami a tie sú uzemnene na kolík v zásuvke. Jeden výstup s jedného sekundára ide do vody druhý na predmet.

Trafo - 2 sekundáre na jednom jadre Výboj s trafa Nádoba s vodou

Vybral som tie najlepšie fotky. Kliknutím zvetšíte.

Kľúč Kliešte Plechovka
Kľúče Chladič s PC zdroja Autičko :)
Nožnice Ložisko Divadlo Jonáša Zaborského Prešov 1989 :)

       A nakoniec dôvod prečo to nepreháňať s výkonom zdroja. Som to nechal dlhšie zapnuté lebo som fotil a sa mi prepálilo sklo. Zdroj bol 20kV polomost. Pravdaže ak to budete zapínať na krátko tak v pohode ale po čase sa prepáli sklo a sa vám bude rozlievať voda po stole ako mne.

50 halierov a prepálené sklo 50 halierov a prepálené sklo

23. 7. 2010
       Dostal som zaujímavý nápad, že skúsim spraviť kirlianovú fotografiu ruky a listov rastlín, keďže zatiaľ som ich na žiadnom slovenskom a českom webe nevidel a bolo by to dosť zaujímavé. Už len ako to spraviť. Tak vzniklo niečo takéto ako na fotkách.

Konštrukcia Konštrukcia Konštrukcia

       Ako izolant som použil 4mm sklo a upevnil ho v drevenej konštrukcii. Medzi sklom a drevom je silikón kôli vode (na fotkách je ešte izolačka ktorá sa odlepovala tak som dal silikón). Výstup vn trafa privediem do vody a ruku dám na spodok skla. Najprv som použil rovnaký zdroj ako predtým (tento flyback budič) s vn trafom s čb TV cca 10kV. Lenže tento zdroj už je dosť slabý pre takto hrubé sklo (predtým som používal plastovú vaničku) a keď som tam dal nejaký kovový predmet tak to bolo dosť slabé a to nehovoriac keď som tam dal ruku to nemalo cenu ani fotiť aj tak by na fotke bolo prd vidno. Jedine s dlhou uzávierkou, ale s mojim foťakom sa nedá tak fotiť. Trebalo silnejší zdroj tak som použil ZVS Driver a zvláštne IHVT trafo určené pre násobič na výstupe som mal cca 10kV. Teraz tu nastal ďalší problém a to že výkon zdroja je 500VA s týmto zdrojom by som spravil krásnu kirlianovú fotografiu ruky len čo stoho, keď pri takom výkone ruku pod sklom neudržím :D Pokus o spravenie kirlianovej fotografie listov skončilo neúspešne, zhorely :D Spravil som akurát niekoľko pekných fotiek kovových predmetov. Tuná som výstup s vn trafa dával na kovový predmet a vodu som uzemnil pretože je to bezpečnejšie ak by ste sa omylom priblížili ku vode. Ak som robil kirlianovú fotografiu ruky výstup s vn trafa som musel dať do vody lebo ruku som dával pod sklo. Takže už len ostáva obmedziť výkon zdroja tak aby som už ruku udržal a spravil peknú fotku celej ruky pripadne možno ešte vyskúšam nejaké listy rastlín :) S tým už budem neskôr experimentovať, keďže teraz som bol na dovolenke a je tak horúco, že sa mi nič nechce robiť a to sú prázdniny :(
       Ďalej trebalo vymyslieť ako budem fotiť pretože držať pevne foťak v ruke aby neboli rozmazane fotky je dosť problém a spraviť cez 10 fotiek a dúfať, aby aspoň jedna z nich bola pekná, tak nato som nemal nervy. Preto som spravil narýchlo s dreva konštrukciu na ktorú položím foťák a môžem bez problémov fotiť. Pre istotu som vrch konštrukcie, kde dávam foťák obalil alobalom a ten uzemnil. Ako je vidno na fotkách, aby sa náhodou nepoškodil foťák od vf prúdov ktoré by sa mohli šíriť po dreve cez foťák a mňa do zeme.

Nožnice Ložiska Viečko zo skla na zavareniny
Kľúč Kľúče Kliešte
19. 9. 2012
       Opäť som sa vrátil ku kirlianovej fotografii, ale tento krát som tam strčil svoju ruku, respektíve prsty :). Budič je opäť ZVS Driver, ale VN transformátor som použil môj navinutý na 25kV. Napätie na VN zdroji regulujem autotrafom. Na fotoaparáte som nastavil časovač na 10s a dal na vyrobený “statív”. Tak som ruku dal na sklo a vo vhodnej chvíli som s autotrafom zdvihol napätie na určitu hodnotu, kedy som tam ešte udržal ruku, foťak cvakol a hneď som znížil napätie. Postupne si prsty nato začali zvykať, ale aj tak to dosť po chvíli páli. Na poslednej tretej fotke už vidno, že mam vyššie napätie ako na prvých. Akurát som mal problém so zaostrovaním tak som nemohol fotiť v úplnej tme ako predchádzajúce fotky. No a tu je výsledok...

Ruka Ruka Ruka - vyššie napätie

© copyright 2010 - 2018   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com