VN experimenty


Plazma za zníženého tlaku
plazma
Veľmi zaujímavý experiment s vytvorením plazmy v prostredí s nízkym tlakom. Použitá je klasická fľaša s ktorej bol odsatý vzduch s kompresorom z chladničky.

Pokusy s VN pri 50Hz (PTN)
pokusy s 50hz
Rôzne pokusy s Vysokým napätím pri frekvencií 50Hz získaného s PTN, kedy sa opäť inak správa VN. Rôzne čiastkové výboje, povrchové a kĺzavé výboje po izolantoch a pod.

Plazmový plameň
Plazmový plameň
Plazmový plameň vytvorený nebezpečným spôsobom a to použitím 800W magnetronu s mikrovlnnej rúry spojazdneného pri dvojnásobnom výkone až 1600W.

Zdroj röntgenového žiarenia
RTG
Jednoduchý improvizovaný zdroj röntgenového žiarenia s vákuových diód, stručné informácie o RTG, tabuľky nameraných hodnôt intenzity RTG.

Plazmoid (Ball lightning)
Plazmoid
Plazmoid, guľa plazmy vytvorená magnetronom v mikrovlnnej rúre pri plnom výkone 800W a neskôr pri zdvojenom výkone 1600W.

VN násobič
VN násobič
Všetko okolo rôznych vysokonapäťových násobičoch. Efektívne sa dá ísť až do napätí 100-120kV a využívať ako dobrý zdroj pre rôzne experimenty, ako je iónový motor, lifter, rôzne pokusy s elektrostatikou.

Jacob's ladder
Jacob's Ladder
Sú to dva pevné vodiče alebo lepšie elektródy vytvarované do V po ktorých sa šplhá výboj zdola nahor. Nutný je výkonnejší zdroj vysokého napätia AC alebo DC.

Kirlianová fotografia
Kirlianová fotografia
Obzvlášť veľmi zaujímavý a pekný experiment so sršaním elektriny okolo vodivého predmetu po izolante. Nutný je VF zdroj napätia o trochu väčšom výkone.

Plazmová guľa
Plazmová guľa
Určite poznáte tie čínske plazmové gule, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch. Čo tak si vytvoriť vlastnú plazmovú guľu doma z bežnej žiarovky ? Stačí nato aj slabší VF VN zdroj.

Iónový motor
Iónový motor
Je to úplne jednoduchý experiment s vysokým napätím tzv. „iónový motor“, ktorý je poháňaný iónmi na princípe akcie a reakcie.

© copyright 2010 - 2017   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com