VTTC III - 2x 6P45S


       Výboje do vzduchu sú cca 20cm. Sekundár je vysoký 25cm priemer 6,3cm. Sekundár je zakončený šrubou zabrúsenou do hrotu s ktorého sršia výboje, dá sa naňho prišrubovať aj toroid. Primár má 22 závitov a flyback 20 závitov. Zapojenie je rovnaké ako predošlý teslak. Rezonančný kondenzátor je poskladaný s kvalitných ruských keramických kondenzátorov. Sú to vojenské používané vo vysielačoch. Kapacita je 2,6nF. Elektrónka je opäť ruská 6P45S.

Schema

Schéma na tlačenie tu.
Finálna schéma dole.

sekundar VTTC
VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC
9. 1. 2011
       Opäť som sa dostal ku tomuto tesláku a trocha sa sním pohral a lepšie ho vyladil. Takže teraz mi už dáva až 30cm výboje (odmerane nie len tak cca od oka). Čo sa zmenilo ? Iné hodnoty RC člena, rezistor 100k a kondik 1nF/6,3kV. Rezonančný kondenzátor ostal 2,6nF (na posledných dvoch fotkách v pravo dole je kondik 2,25nF) a použil som iné kondenzátory staré ISKRA celkovo na 24kV a pridal som ďalšiu elektrónku paralelne. Týchto eliek mám 5 kusov tak som všetky odskúšal a vybral dva s ktorými som mal najväčšie výboje a ako tak boli rovnaké aby som ich mohol dať paralelne. Len s dvoma som dosiahol 30cm výboje s ďalšími dvoma boli podstatne menšie a s poslednou elkou skoro vôbec nešiel teslák dosiahol som len pár cm výboje a potom pri zvyšovaní napätia začalo v nej iskriť. Keď som mal iba jednu elku tak po chvíli začala anóda červenať, ale s dvoma paralelne ešte mi anóda nečervenala a idú v pohode bez preťaženia. Teslák regulujem triakovou reguláciou, ktorá je vhodnejšia ako autotranformátor práve kôli priebehu, lebo orezáva sínusovku a výboje sa trocha predlžia na rozdiel od autotrafa, keď sa výboj postupne predlžuje podľa sínusu a nedosiahne až taku dĺžku. Výboje s autotrafa sú trocha tichšie ako s triakovou reguláciou. Na predposlednej fotke sú odfotené výboje s 30cm pravítkom a na poslednej je na elektróde soda bikarbona (NaHCO3).

VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC VTTC


Soda bikarbona (NaHCO3) na elektróde.Modrá skalica (CuSO4.5(H2O)) na elektróde.

10. 1. 2012
       Opäť som oprášil tento teslák a ako som sa tak s ním hral, tak mi odrazu zaiskrilo v elektrónkach a sa veľmi zmenšili výboje. Teslák fungoval, ale na triakovom regulátore som mohol zvýšiť napätie iba do určitej hodnoty a tak začalo iskriť v elektrónkach. Nevedel som prísť nato čím to je až nakoniec som zistil, že mi odišli blokovacie kondenzátory WIMA (opäť som sa presvedčil, že tieto kondenzátory sú šmejdy čo sa týka akéhokoľvek typu TC, WIMA už nikdy viac - jedine FKP, ktoré sú však aj dosť drahé). Tak som tam šupol ruský keramický diskový kondenzátor 1n/16kV, VTTC už pekne fungoval, ale všimol som si, že výboje sú dosť menšie ako predtým. Tak som skúsil dať iný blokovací kondenzátor nemecký TGL 10n/6,3kV a voala... výboje sa ešte viac predlžili a teraz mi už VTTC dáva 34cm (predtým 30cm). Skúsil som ešte pridať kondenzátory s MW a ešte zvýšiť kapacitu ako sa to bude správať a skončil som na kapacite 670n (3x kondenzátor s MW v sérii). Tak som sa s tým ešte trocha pohral a dospel som k záveru, že pre takýto typ VTTC je ideálna kapacita blokovacieho kondenzátora minimálne okolo 10-20nF kedy som mal najväčšie výboje. Chce to nejaký kvalitný kondenzátor, keď som pridal ďalšiu kapacitu 670n tak výboje sa už veľmi nepredlžili, ale riadne zmohutneli, zvýšil sa odber a výboje mali iný charakter. Príkon tesláku je 1,5kVA. Pravdaže aj dostavali elky a ostatné súčiastky dosť zabrať, jeden MOT už veľmi nestačil a slušne sa hrial. Pravdaže elky to nejaký čas v pohode zvládajú bez červenania anód. Pri menšej kapacite ako som mal 1n boli už výboje viditeľne menšie. Pri zasa veľkej kapacite napr. také kondenzátory s MW cca 3uF tak to už by ste dosť vyfiltrovali priebeh a výboje by sa rapídne zmenšili a boli by syčavé. Tu je zatiaľ konečná schéma (úplne finálna dole!).

Schema

Schéma na tlačenie tu.

VTTC VTTC VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC

       Týchto päť fotiek tesláku je už s pridanou kapacitou 670n (3x kondenzátor s MW v sérii), ako filtrácia. Pri pridaní tejto filtrácie treba už dávať pozor a veľmi do výbojov nedávať ruku a iné predmety pretože hrozí, že bude v elektrónke iskriť pri maximálnom výkone (iskriť by iskrilo bez ohľadu nato či tam je tento kondenzátor). Ide o to, že keď už teraz skočí výboj v elektrónke, tak už to bude mať silu a môže veľmi ľahko poškodiť a nenávratne zničiť elektrónku, kým pri tesláku bez tejto filtrácie elka to ešte znesie, ale sa skracuje jej životnosť. Je to len experimentálne zapojenie pre krátkodobé otestovanie a vyskúšanie, neodporúčam zapajať takúto kapacitu na tieto elektrónky.

VTTC VTTC VTTC VTTC VTTC

       V tejto žiarovke je vákuum preto tak svieti na modro. Ale už je v nej narušené vákuum, pôvodne pred niekoľkými dňami, keď som ju dával ku tesláku tak svietila podstatne viac a už s väčšej diaľky, teraz ju musím takto nalepiť ku cievke, aby vôbec svietila na modro. Predtým vlákno aj prívody na vlákno žiarili na červeno až do žlta od naražajúcich elektrónov, ktoré ju bombardovali. Zrejme vtedy, keď som tie drôtiky rozžeravil do žlta sa porušila a sa nasal vzduch. Možno aj vznikalo nejaké veľmi slabé RTG ak tam je vákuum, ale pri takejto žiarovke len veľmi ťažko merateľné až nepodstatné, ani neprejde samotným sklom. Ale taká sodíková výbojka to už je o niečom inom, ta už vie pekne vyžarovať mäkké RTG – pozri úplne dole aktualizáciu článku.

VTTC
25. 1. 2017
       Tak a vraciame sa v čase späť k tomuto VTTC. Ak to dobre rátam, tak už to bude asi 7 rokov (?), čo som ho dával dokopy. Jeden s mojich prvých TC a prvé pokusy s 6P45S elektrónkami. Jeden s mála TC, ktorý som nerozobral a ostal tak. Doslova ostal tak, lebo stále je len na doske zapojený bez poriadnej krabice aj na tej doske by to mohlo lepšie vyzerať, ale ako vravím, je to už dávno, funguje to a nemám dôvod to prerábať. Krabicu najskôr ani nebudem už riešiť, tento VTTC nie je určený na žiadne výstavy, prezentácie skrátka nie pre verejnosť, ale len pre mňa, kde mi padá prachom a raz za rok ho sfúknem a zapnem. Aspoň je zapojený na novej doske trochu solídnejšie. Stále funguje rovnako dobre, prešiel už niekoľko krát menšími úpravami tak dávam sem aj úplne finálnu a konečnú schému, ako to mám už niekoľko rokov zapojené bez zmeny zapadnute prachom. Kondenzátory s mikrovlnnej rúry (3x 1u v sérií) na napájaní šli pravdaže dávno preč aj keď sa predĺžili výboje, tak bolo to len týranie elektrónok a experimentálny pokus. Je tam len klasika blokovací kondenzátor 20n/6,3kV (čo je asi najvhodnejšia kapacita v rozmedzí 10-20n). Tiež stačí pridať aspoň malý „toroid“ resp. guľu s alobalu na vrch cievky a hneď sa mi predĺžili výboje o nejaké 2-3cm. Do vzduchu mi dáva výboje pekne 32-33cm bez problémov. Sekundárna cievka je o rozmeroch 25x6,3cm. Odporúčam použiť na napájanie VTTC čo najväčší a najvýkonnejší MOT, pretože od toho tiež dosť závisí veľkosť výbojov – fakt dosť. Na reguláciu tohto typu VTTC napájaného s jednocestne usmerneného MOTu bez násobiča je najlepšie použiť triakovú reguláciu. V tomto prípade sa mi osvedčila viac ako autotransformátor.

Schéma používanej a rokmi už osvedčenej triakovej regulácie s U2008B -> schéma

Schema

Schéma na tlačenie tu.

VTTC
VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC

       Pridal som na hrot sódu bikarbóna (NaHCO3), kde sodík takto na žlto zafarbuje plazmu výbojov s VTTC. V druhom rade fotiek je na hrote modrá skalica (síran meďnatý - CuSO4). Hrot najprv namočený vo vode a potom v sóde či modrej skalici, aby sa pekne olepil hrot.

VTTC VTTC VTTC VTTC
VTTC VTTC VTTC VTTC

       Túto fotku som chcel spraviť už veľmi dávno, ale až teraz sa podarila čo vlastním zrkadlovku. S kompaktom je to nereálne odfotiť. Je to 70W sodíková výbojka na VTTC. Vidieť svetielkovanie skla na svetlomodro. Sú to urýchlené elektróny vo vákuu narážajúce do skla za vzniku slabého RTG žiarenia. RTG žiarenie je bez problémov merateľné napríklad s rádiometrom RBGT62a, ktorý je celý kovový – tienený pred VF poľom od VTTC, ktorý by ho zarušil, ako napr. v prípade IT-65. Banky plnené plynmi sú bezpečné, možno ich dávať ku TC za vzniku výbojov v plyne. Avšak všetky banky s vákuom sú potenciálne nebezpečné v blízkosti TC a hrozí vznik RTG – VF prúd prechádza vzduchom a sklom cez vákuum, kde sú elektróny urýchľované vo vákuu a narážajú do kovov, kedy dochádza k ich zabrzdeniu a vzniká tzv. brzdné RTG žiarenie. Elektrón sa pri náraze spomalí a energia o ktorú sa spomalí sa premení na teplo a vyžiarený fotón, ktorého energia/frekvencia závisí od napätia.

VTTC VTTC

       Väčšie tlejivky v blízkosti VTTC, ktoré sú plnené neónom. Fotené mobilom v tak tesnej blízkosti až sa výboje začali stáčať smerom k ruke a mobilu, čo som si až potom všimol. Inak s mobilom som ešte nikdy nemal problém v blízkosti VTTC jedine mrznutie displeja, rozostrovanie kamery, prípadne aj reset mobilu. Ale nikdy žiadne poškodenie ani inej elektroniky v blízkosti a okolí VTTC.

VTTCPozri tiež:

VTTC XII - GU5B 2MHz
VTTC XI - GU5B
VTTC X - GU81M

© copyright 2010 - 2019   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com