Plazmoid (Ball lightning)


       Účelom experimentu je vytvorenie plazmoidu (guľového blesku) za atmosférického tlaku. Plazmoid je silno zionizovaný vzduch ktorý vytvorí guľu hustej plazmy. Na začatie reakcie sa mi najviac osvedčila zápalka alebo špilka. Pri zápalke aj špilke sa plazmoid správal rôzne (viac povedia videa dole). Ja som na experiment použil starú mikrovlnku s ktorej ostali len plechy a bola vyhodená za domom, dal som do nej iba magnetron a zdroj. Špilka by mala byť vysoká cca 3cm (čo je 1/4 vlnovej dĺžky magnetronu) ak bude dlhšia nevznikne plazmoid a ak zas veľmi krátka takisto nevznikne, ale dĺžka nie je veľmi kritická. Ďalšou možnosťou je použitie rezonátora čo je hliníkový kruh priemeru 6cm (1/2 vlnovej dĺžky magnetronu) a v strede uhlíková alebo hliníková mikrovlnná anténa vysoká 3cm (1/4 vlnovej dĺžky magnetronu). Do mikrovlnky môžete dať pohár s vodou aby voda pohlcovala mikrovlny a neprehrieval sa magnetron (nemusí sa dať). Voda je stratové dielektrikum ktoré pohlcuje mikrovlny, všetky uzemnené kovy mikrovlny odrážajú a na neuzemnených kovových predmetov sa indukujú mikrovlny. Čiže ak nejaký kovový predmet dáme do mikrovlnky na ostrých hranách začne iskriť. Mikrovlnku zapínať na plný výkon na nejakých 10 sekúnd aby sa neprehrial a nezničil magnetron. Zaujímavý web... http://jlnlabs.online.fr/plasma/gmr/index.htm

       Dúfam, že netreba zdôrazňovať nebezpečenstvo spojené s takýmito experimentmi !! Jedná sa len o kuriozitu a nejde o žiadny návod pre realizáciu !! Preto tu nebudem popisovať zásady bezpečnosti pri práci ani žiadne riziká s tým spojené. Neberiem žiadnu zodpovednosť za prípadne škody na majetku a na zdraví ak by sa nasledujúci experiment niekto rozhodol realizovať doma. Mikrovlny môžu zničiť elektroniku a pamäťové média. Netienený magnetron spôsobuje silné elektromagnetické rušenie.

danger Schema danger

Schéma na tlačenie tu.

MW MW MW
MW MW

Frames s videa, použita špilka.

Plasmoid Plasmoid Plasmoid
Plasmoid Plasmoid Plasmoid
Plasmoid Plasmoid Plasmoid

Opäť s ďalšieho videa, použita zápalka.

Plasmoid Plasmoid Plasmoid
Plasmoid Plasmoid Plasmoid
Plasmoid Plasmoid Plasmoid

Na začatie reakcie použitá zápalka.
Na začatie reakcie použitá špilka.


28. 7. 2011
       Tento krát som opäť skúšal vytvárať plazmoidy (guľové blesky) v mikrovlnke, ale pri 200% výkone magnetronu, čiže 1600W (magnetron je 800W). Plazmoid je oveľa väčší a viac opaľuje a taví zvnútra plechy.

Schema

Schéma na tlačenie tu.

Zdroj

Na začatie reakcie použitá zápalka.

22. 9. 2011
       Plazmoidy (guľové blesky) vytvárané mikrovlnným rezonátorom, najprv pri 800W potom pri dvojnásobnom výkone magnetronu 1600W. Na prvej foto sú zakreslené rozmery rezonátora. Anténa je vysoká lambda/4=3cm a podstava ma priemer lambda/2=6cm. Anténa je široká 0,5cm. Rezonátor je vystrihnutý s hliníkového plechu hrubého 1mm. Anténa je prilepená nejakým lepidlom, ja som použil kanagon, ten úplne stačí nato aby ta antenka nespadla a vydržala kým sa neroztaví a prestane sa vytvárať plazmoid (pokiaľ to necháte tak dlho zapnuté). Rezonátor musí byť spravený rozmerovo presne inak sa nevytvorí plazmoid.

Resonator Resonator Resonator

28. 2. 2012
       Opäť som skúšal nejaké experimenty s plazmoidmi. Na začiatok reakcie použitý rezonátor a zápalka pri 800W a potom 1600W výkone magnetronu. Skúšal som aj v skle aj mimo skla, s rezonátorom aj so zápalkou v rôzne veľkých sklách pri rôznom výkone atd. Viac povedia videa dole...

Plasmoid Plasmoid Plasmoid
So zápalkou v skle pri 800W a 1600W výkone.


S rezonátorom v skle pri 800W výkone.


So zápalkou mimo skla pri 1600W výkone.


So zápalkou v skle pri 800W.

© copyright 2010 - 2019   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com