VN transformátor vlastnej výroby - 25kV


       Už dlho som premýšľal nad navinutím sekundárnej cievky na VN transformátor, ale na oveľa vyššie napätie ako tých pár kV (2-5kV podľa použitého budiča) ako na predošlom VN trafe, kde som mal 370z. Na tento sekundár som navinul 1100z. Na jednu vrstvu som vinul 50z, celkovo vrstiev je 22. Jednotlivé vrstvi som izoloval priesvitnou fóliou na tlač do laserových tlačiarní. Dával som po 2 vrstvi fólie medzi vinutia + jedna vrstva izolačky na zalepenie a zafixovanie vodiča. Fólia ide na strany od vinutia ešte 1cm aby sa zabránilo preskokom výbojov medzi vrstvami. Tato fólia by mala vydržať do 170°C. Sekundár som navíjal vodičom o priemeru 0,266mm. VN trafo som ponoril do nového transformátorového oleja pre lepšiu izoláciu, olej pozachádzal medzi vrstvi do medzier, keďže fólia neprilieha všade dobre. Tým sa zamedzilo aj koróne na krajoch. Na toto VN trafo som použil podstatne väčší ferit ako je na VN trafach v TV, tento je štvorcový o rozmeroch 2,5 x 2,5cm. Pôvodne bol v 3,6kW zdroji pre RTG, kde VN trafo bolo na štyroch Učkách a využil som len dve na cca 1,8kW. Na budenie VN trafa som použil osvedčený ZVS Driver s tranzistormi IRFP250 a vstupným napätím 55V. Primár na VN trafe má 3+3z (na fotke je ešte 4+4z). Výstupné napätie je 25kV. Koróna s výstupu srší na 2,5cm a oblúk sa zapaľuje na 4cm. Frekvencia ZVS je 25,8kHz.

  • Sekundár: 1100z
  • Vodič: 0,266mm
  • Jedna vrstva: 50z
  • Počet vrstiev: 22
  • Primár: 3+3z
  • Ferit: 2,5x2,5cm
  • Izolácia: Fólia do laserových tlačiarní, 2 vrstvy + 1 vrstva izolačky na fixáciu vodiča
  • Frekvencia ZVS: 25,8kHz
  • Uin: 55V
Trafo Trafo Trafo
Trafo Trafo Trafo
Trafo Trafo
Trafo Trafo Trafo Trafo
Trafo Trafo Trafo

10. 11. 2013
       Pridávam sériu ďalších fotiek výbojov a pokusov. Na prvých troch fotkách je pridaná sóda bikarbóna a na ďalších dvoch modrá skalica pre zafarbenie plazmy. Po pridaní sódy bikarbóna sa výboje o niečo predĺžia. Na štvrtej fotke je sfotená plazma tesne po zániku výboja. Na posledných dolných fotkách je koróna na tenkom izolovanom vodiči a s kovovej tyčky. Všetky fotky sú robene pri plnom výkone zdroja so vstupným napätím 55V.

Výboj Výboj Výboj Výboj Výboj
Výboj Výboj Výboj

       Výboj do ruky cez hliníkovú tyč. Napätie zdroja cca 18-20kV pri vstupnom napätí zdroja 42V. Cítiť mierne brnenie v okolí ruky, kde držím tyč a pri preskoku oblúku stiahnutie svalstva v ruke. Pokiaľ je stabilný oblúk dá sa nejaký čas ťahať. Avšak nedochádza tu k úplnému skin efektu kvôli nízkej frekvencii zdroja a veľkému odporu tela. Čiže prúd prechádza aj svalstvom a orgánmi, ale nervy naň nereagujú vďaka vysokej frekvencii preto nedochádza ku kŕčom a fibrilácií srdca, resp. reagujú svaly len pri preskoku výboja v blízkom okolí kovového predmetu v ruke (za predpokladu, že niesom uzemnený, nestojím na kábli, nechytím sa druhou rukou nejakého kovu...). Prúd spôsobuje veľký ohrev tkaniva v mieste prechodu kov – ruka, preto je nutné držať tyč s veľkou plochou, čiže poriadne uchopiť tyč v ruke, nie len za prsty inak by skončili najskôr čierne od oblúka. To isté platí aj pri ťahaní výbojov do kovovej tyče pri TC, veľakrát som sa stretol s ľuďmi čo držali tyč len s prstami lebo si mysleli , že ich to nebude kopať a práve naopak ich to nakopalo a popálilo. Bolo to VTTC s GI-19B :). Problém tu je ten, že aj keď to “nekope”, pri veľkom výkone môže spôsobiť vnútorné popáleniny, kvôli veľkému prúdu, ktorý je kontinuálny na rozdiel od nejakého VTTC a prechádza aj svalstvom a orgánmi. Ja som pri tomto pokuse stal len v ponožkách na koberci, ale nesmiem sa druhou rukou alebo nohou chytiť/priblížiť ničoho kovového alebo stupiť na nejaký pohodený kábel na zemi, inak by ma to poriadne skopalo a by dochádzalo ku kŕčom. Raz som už mal vypálenú dieru v dlani, kedy mi skočil oblúk do ľavej ruky blízko ramena a v pravej ruke som držal predlžovačku. V mieste kolíka vypálená diera. Bolo to pri pokusoch s kirlianom a zdroj bol ZVS Driver.

       Na záver upozornenie, článok slúži len pre informáciu a pre zaujímavosť. Neskúšajte to doma !! Každý človek reaguje na prúd inak a môže ho ľahko zabiť !! To že pri týchto podmienkach mne nič nespravilo neznamená, že niekto druhy neskonči v nemocnici !

Výboj Výboj19. 4. 2015
       Už je to približne 3 roky čo mam tento VN transformátor. Neviem presne po akom čase, lebo dlho som ho nepoužíval a nemal nato čas, som si všimol ako transformátorový olej začal leptať gumenú izoláciu na primárnej cievke a na sekundárnej cievke úplne rozleptalo s tavnej pištole ten plast s ktorým som zafixoval VN výstup a studený koniec. Gumená izolácia popraskaná a plast s tavnej pištole vôbec nedržal a šúpal sa medzi prstami. Vtedy som ešte netušil, aký je transformátorový olej agresívny. Lepšie je použiť nejaký rastlinný olej napr. slnečnicový alebo repkový, ktoré majú dokonca vyššiu elektrickú pevnosť, ako transformátorový olej, ale zas vyššiu viskozitu. Priemerná hodnota elektrickej pevnosti čistého transformátorového oleja (ITO100) je 25kV/2,5mm a rastlinných olejov (slnečnicový, repkový) je 31kV/2,5mm. Pre domáce použitie určite napr. slnečnicový olej, ktorý nieje agresívny a má aj vyššiu elektrickú pevnosť, ale vyššiu viskozitu. Pravdaže najlepšie je sa vyhnúť použitiu oleja. Ja som musel moje VN trafo opraviť, teraz už nieje v oleji a myslím, že ani nebolo potrebne ho dávať do oleja aj keď teraz to už nezistím. Keďže olej stále ostal medzi vrstvami vo vinutí a už tam aj ostane. Len som nechal odtiecť čo najviac oleja a zafixoval som sekundár a výstupy s tavnou pištoľou. Vyzerá to síce škaredo, ale je funkčný a naďalej spoľahlivo funguje bez problémov.

trafo trafo trafo

© copyright 2010 - 2017   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmail.com